0:00 1:30
            [00:00.00]
            [00:20.60]Unit 6
[00:22.17]一、听一听,判断图片与所听内容是(T)否(F)相符。只读两遍哟!
[00:36.31]1.twelve
[00:50.99]2.seventeen
[01:06.50]3.thirteen
[01:21.92]4.fourteen
[01:37.45]5.nineteen
[01:49.86]二、听一听,根据所听内容给图片排排序。只读两遍哟!
[02:03.18]1.We have eleven old toy cars.
[02:23.93]2.They have sixteen pencils.
[02:42.44]3.We need three toy boxes.
[03:02.65]4.They need five shelves.
[03:20.81]5.I put them in my piggy bank.
[03:36.99]三、听一听,用数字写出下列物品的价格。只读两遍哟!
[03:50.81]1.The bag is twenty yuan.
[04:09.54]2.The toy car is fifteen yuan.
[04:29.52]3.The toy boat is nineteen yuan.
[04:49.26]4.The cap is sixteen yuan.
[05:08.30]5.The doll is thirteen yuan.
[05:24.10]四、听一听,选出你所听到的句子。只读两遍哟!
[05:36.61]1.The girl can't tell her age.
[05:56.18]2.We can count to twenty now!
[06:15.17]3.I will take two sandwiches.
[06:34.66]4.I pay fifteen yuan for five books.
[06:55.33]5.Six and seven makes thirteen.
[07:12.16]五、听一听,选择正确的选项。只读两遍哟!
[07:24.37]W:Let's go to buy some fruit.
[07:27.40]M:Great.
[07:29.46](At the shop.)
[07:31.65]M:How many apples and bananas do we need?
[07:36.53]W:We need fifteen apples and twenty bananas.
[07:41.37]M:How much is each apple?
[07:44.23]W:It's two yuan.
[07:46.11]M:How much is each banana?
[07:49.11]W:It's one yuan.
[07:54.23]W:Let's go to buy some fruit.
[07:57.11]M:Great.
[07:59.34](At the shop.)
[08:01.25]M:How many apples and bananas do we need?
[08:05.59]W:We need fifteen apples and twenty bananas.
[08:10.98]M:How much is each apple?
[08:13.92]W:It's two yuan.
[08:15.97]M:How much is each banana?
[08:18.87]W:It's one yuan.